Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także praktyczne i ekonomiczne. Przy odpowiednim użytkowaniu może przynieść wiele korzyści. Nowoczesne oczyszczalnie są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają zbyt wielkiej ingerencji, co nie oznacza, że nie trzeba zupełnie nic przy nich robić. Sprawdź, jakie czynności należy wykonać, aby zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie.

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków

Kilka podstaw na start

To, jak powinieneś dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków, w dużej mierze zależy od technologii oczyszczania, na jaką się zdecydujesz. Jednak podstawowym zabiegiem, który dotyczy wszystkich rozwiązań, jest usuwanie nadmiernego osadu gromadzącego się w zbiorniku. Taki proces należy przeprowadzać raz w roku, a dokonuje się tego za pomocą specjalnego, biodegradowalnego preparatu. Dzięki temu oczyszczalnia będzie działała bezproblemowo. Należy pamiętać także o regularnych kontrolach, które powinny być przeprowadzone przez specjalistyczną firmę. Każda oczyszczalnia posiada elementy, które z czasem ulegają zużyciu. Należą do nich filtry, membrany czy dyfuzory.

Najważniejszy element prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni – bakterie

Bakterie, które sprawiają, że nieczystości ulegają rozpadowi, są podstawą prawidłowego działania przydomowej oczyszczalni ścieków. Po zainstalowaniu zbiornika warto więc zadbać o odpowiedni przebieg procesu powstawania flory bakteryjnej. Do tego celu należy wykorzystać specjalne biopreparaty, które wpływają na usprawnienie tego procesu. Warto pamiętać także o tym, że poszczególne czynności wykonywane w gospodarstwie domowym mogą doprowadzić do zabicia bakterii. Chodzi tutaj głównie o stosowanie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak płyny do toalet czy udrażniacze rur. Aby temu zapobiec, warto wybierać preparaty o naturalnym składzie. Co ciekawe, wpływ na florę bakteryjną znajdującą się w oczyszczalni, może także mieć fakt stosowania przez jednego z domowników antybiotyku. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnego preparatu, który przywraca odpowiednią równowagę biologiczną. 

Czego jeszcze należy unikać, posiadając oczyszczalnię ścieków?

Na stan przydomowej oczyszczalni ścieków ogromny wpływ ma to, jak funkcjonują domownicy. Przede wszystkim do odpływów nie powinno trafiać nic, poza papierem toaletowym. Niewskazane jest także stosowanie młynka mielącego w zlewozmywaku, gdyż wtedy do rur trafiają także resztki jedzenia. Do odpływu nie powinny trafiać także:

  • Oleje, farby
  • Rozpuszczalniki
  • Środki toksyczne
  • Smary

Prawidłowe użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków może wiązać się z koniecznością zmiany nawyków, jednak z całą pewnością będzie to pozytywna zmiana nie tylko pod względem ekologicznym, ale także ekonomicznym. Wystarczy zastosować kilka prostych reguł, aby cieszyć się praktycznie bezobsługowym rozwiązaniem