Jak dbać o szambo?

Szambo z całą pewnością nie jest rozwiązaniem bezobsługowym, jednak w wielu przypadkach jego montaż jest koniecznością. Nie oznacza to jednak, że jego obsługa jest mocno skomplikowana czy pracochłonna. Jeśli jednak do tej pory nie miałeś do czynienia z rozwiązaniem, jakim jest szambo, to warto przyswoić na początek nieco informacji na jego temat. Dzięki temu jego eksploatacja będzie komfortowa, ekonomiczna, a przy tym wszystkim także ekologiczna.

Jak dbać o szambo

Sedymentacja – proces, który przebiega w każdym szambie

W ściekach znajdują się substancje, które z czasem ulegają całkowitemu rozpadowi, ale są także elementy stałe, które nie podlegają temu procesowi. Z czasem cząstki stałe osadzają się na dnie zbiornika i tworzą specyficzny osad – proces ten zwany jest właśnie sedymentacją. Znajdujące się na dnie elementy stałe stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania szamba. Przede wszystkim zmniejszenie pojemności zbiornika będzie oznaczało konieczność częstszego odbioru zanieczyszczeń, co finalnie zwiększy także koszty obsługi. Poza tym zmniejszają one jego pojemność, co finalnie może doprowadzić do niekontrolowanego i niespodziewanego wycieku zanieczyszczeń na powierzchnię czyli tzw. wybicia szamba. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku szamba jednokomorowego, ale może to się wydarzyć w pierwszej komorze szamba dwukomorowego.

Przykrym elementem tego procesu jest także wydzielany podczas procesów fermentacji zapach. Co prawda, każde szambo posiada system wentylacji, jednak nie rozwiązuje to do końca problemu, a sprawia jedynie, że nieprzyjemny zapach wydobywa się na zewnątrz.

Jak sprawić, aby szambo było w dobrej kondycji?

Systematyczne opróżnianie szamba przez wyspecjalizowaną ekipę to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Nie jest to jednak wystarczające, aby utrzymać szambo w dobrej kondycji. Nowoczesne systemy są co prawda praktycznie bezobsługowe i zapewniają wygodne i komfortowe korzystanie z szamba, jednak zdarza się czasem tak, że do odpływu trafiają rzeczy, które wcale nie powinny się tam znaleźć. Jest to jeden z głównych powodów pojawienia się niedrożności w instalacji czy powstawania nieprzyjemnego zapachu. Elementy, które najczęściej trafiają do rur odpływowych to:

  • Resztki jedzenia
  • Artykuły higieny intymnej
  • Materiały opatrunkowe
  • Substancje chemiczne

Żadna z tych rzeczy nie powinna się znaleźć w odpływie. Trafiać do niego może jedynie papier toaletowy. Aby prawidłowo zadbać o dobry stan przydomowego szamba, należy stosować różnego rodzaju preparaty. Na rynku dostępnych jest ich cała masa, a wiele z nich to rozwiązania nie tylko praktyczne,ale także ekologiczne. 

Jednym z podstawowych środków, który powinien mieć każdy posiadacz szamba, jest preparat zawierający kultury bakterii, których zadaniem jest przyspieszenie procesu rozkładu. Co ciekawe, mają one zdolność samodzielnego rozmnażania się, więc potrafią samodzielnie zapełnić cały zbiornik specjalną florą bakteryjną.

Poza tym czasami potrzebne są także środki interwencyjne, które doraźnie pomagają w problemach z szambem. Chodzi o preparaty do udrażniania rur czy takie zwalczające zbyt dużą ilość tłuszczu. Choć kultury bakterii doskonale radzą sobie w standardowych warunkach, to zdarza się, że z niektórymi odpadami mają one problem. W takich przypadkach konieczne jest dodatkowe wsparcie w postaci odpowiednio dobranych środków.