Jeśli w Twojej okolicy nie ma podłączenia do sieci kanalizacyjnej, to koniecznym elementem będzie zakup szamba. Przed wyborem konkretnego modelu, warto jednak nieco przysiąść nad tematem i sprawdzić, jakie szambo będzie odpowiednie. Wbrew pozorom to bardzo ważny element, który będzie miał w późniejszym czasie wpływ na komfort użytkowania i obsługi szamba. Jakie sprawdzi się w przypadku 4 osobowej rodziny?

Jaką pojemność powinno mieć szambo?
To jeden z najważniejszych elementów, który w głównej mierze ma wpływ na ostateczny wybór. Aby wybrać odpowiednią pojemność dla 4 osobowej rodziny, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość miesięcznie zużywanej wody. Tutaj wartości mogą być różne i zależą od zwyczajów danej rodziny. Warto więc spojrzeć na swoje dotychczasowe rachunki, na których podane jest zużycie. Szacuje się, że średnie zużycie wody w gospodarstwach domowych, w których mieszkają 4 osoby wynosi około 12 metrów sześciennych miesięcznie. Szambo betonowe o takiej pojemności wymaga najczęściej opróżniania przynajmniej raz w miesiącu.
Szambo betonowe czy plastikowe – jakie wybrać?
Zbiorniki betonowe to tradycyjne rozwiązania stosowane od lat. Są przede wszystkim dużo cięższe niż te plastikowe, jednak pod pewnymi względami można uznać to za zaletę. Przede wszystkim taki zbiornik będzie trwale osadzony w gruncie i żadna siła nie sprawi, że zostanie on choćby częściowo wypchnięty na powierzchnię, nawet wtedy kiedy zbiornik będzie opróżniony. Odpowiednio wykonane szambo betonowe jest produktem trwałym i wytrzymałym, a także odpornym na rozszczelnienia czy uszkodzenia. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeżeli chcemy umieścić szambo np. pod podjazdem czy wjazdem do garażu. Co ciekawe, tradycyjne rozwiązanie jest także zdecydowanie tańsze od plastikowego zbiornika.
Trzeba jednak pamiętać, że solidny, betonowy zbiornik, to także większa masa. W tym przypadku transport i montaż powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalną firmę, która posiada odpowiedni sprzęt.
Zbudowanie szamba warunkowane jest przez przepisy prawa
Postawienie szamba o pojemności powyżej 10 metrów sześciennych, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednym odstępstwem od tej reguły, jest nowa inwestycja, w której szambo zostało zaplanowane i zatwierdzone już na etapie przygotowań do budowy i złożone wraz z całą dokumentacją dotyczącą zagospodarowania działki.
Co ciekawe, szamba nie można umieścić w dowolnym miejscu na działce. Są ustalone wytyczne i odległości, które należy zachować:
- Odległość od okien i drzwi budynku mieszkalnego: minimum 5 metrów
- Odległość od rurociągów z wodą i gazem: minimum 1.5 metra
- Odległość od granicy sąsiedniej i drogi: minimum 2 metry
- Odległość od przewodów elektrycznych: minimum 0,8 metra
- Odległość od studni czy ujęcia wody pitnej: minimum 15m
Podczas wyboru odpowiedniego miejsca na zamontowanie szamba należy wziąć pod uwagę nie tylko wymagania formalne, ale także kwestie użytkowe. Lokalizacja powinna być tak dobrana, aby użytkowanie szamba było komfortowe i bezpieczne.