Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co jest lepsze?

W przypadku działek, które nie posiadają przyłącza kanalizacyjnego, konieczne jest zamontowanie zbiornika na nieczystości. Sprawa wydaje się więc prosta, jednak nieco zgłębiając ten temat możemy zauważyć, że wybór odpowiedniego rozwiązania wcale nie jest taki oczywisty. Głównie ze względu na to, że jest to decyzja na lata, warto więc przed jej podjęciem poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co jest lepsze

Nowoczesne szamba – jak działa to rozwiązanie?

Zacznijmy od tego, że nowoczesne szamba betonowe to rozwiązania nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne. Są to zbiorniki których zadaniem jest gromadzenie ścieków wypływających z domowego systemu kanalizacyjnego. W zależności od pojemności, a także sposobu użytkowania, konieczne jest ich opróżnianie raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu, czego dokonuje specjalna firma asenizacyjna. Na dobór pojemności wpływ powinna mieć liczba domowników, a także ilość zużywanej wody. Przyjmuje się, że szambo dla czteroosobowej rodziny powinno mieć pojemność około 12 metrów sześciennych.

Najważniejsza różnica między szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków, dotyczy procesów zachodzących w zbiorniku. Zadaniem szamba jest jedynie ich gromadzenie, co oznacza, że nie zachodzą w nim żadne procesy oczyszczające. Podczas wyboru zbiornika ważne jest zadbanie o to, aby był on całkowicie szczelny, gdyż składowane w nim ścieki wytwarzają szkodliwe dla zdrowia substancje i wirusy chorobotwórcze. Jednak problem ten pojawi się tylko wtedy, kiedy szambo będzie nieprawidłowo użytkowane lub dojdzie do powstania nieszczelności w zbiorniku.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W zbiorniku przydomowej oczyszczalni ścieków odbywają się procesy neutralizujące i unieszkodliwiające substancje znajdujące się w zanieczyszczeniach odprowadzanych z kanalizacji domowej. Co ciekawe, nie zawsze istnieje jednak możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Aby móc zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków, należy bowiem spełnić cały szereg wymagań. Zacznijmy od tego, że w niektórych gminach sposób odprowadzania nieczystości jest z góry narzucony w miejscowym planie zagospodarowania i nie ma możliwości zamontowania oczyszczalni ścieków. Jeśli nawet w Twojej okolicy taka możliwość istnieje, to dodatkowo należy spełnić określone kryteria, do których należą:

  • Wielkość działki
  • Warunki gruntowo-wodne
  • Odległość od studni i drzew
  • Ilość odprowadzanych do gleby ścieków na dobę

O szczegółowych wytycznych umożliwiających zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków przeczytasz w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury z dn. 24.07.2006 r.

Załóżmy jednak, że wszystkie powyższe wytyczne zostały spełnione, czym zatem wyróżnia się przydomowa oczyszczalnia ścieków? Z całą pewnością jest to nieco droższe rozwiązanie, które jednak jest tańsze w eksploatacji. Większość przydomowych oczyszczalni jest bezobsługowa i stanowi praktyczne rozwiązanie na lata. Poszczególne rozwiązania różnią się elementem filtrującym, jednak działanie wszystkich jest podobne. Najprościej rzecz ujmując oczyszczają one wodę z zanieczyszczeń i uzdatniają do ponownego wykorzystania.