Szambo jednokomorowe czy szambo dwukomorowe – co wybrać?

Wybierając szambo do swojego domu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, a także spełnić wymagania formalne. Poza odpowiednim umiejscowieniem zbiornika i wyborem jego pojemności, warto także zastanowić się nad tym czy lepszym rozwiązaniem będzie szambo jednokomorowe czy dwukomorowe.

Czym różnią się oba rozwiązania?

Aby wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się lepiej w przypadku Twojego gospodarstwa domowego, powinieneś przede wszystkim zapoznać się ze specyfiką obu. Zacznijmy od szamba jednokomorowego. Charakteryzuje się ono tym, że posiada jedną, dużą komorę, a nieczystości odbierane są za pomocą kominka rewizyjnego. Z całą pewnością jest to rozwiązanie tańsze i wymaga mniejszej ilości miejsca. Natomiast szambo dwukomorowe, które inaczej zwane jest szambem przelewowym, charakteryzuje się zupełnie inną budową. Składa się z dwóch komór, które łączy przegroda przelewowa. Jej zadaniem jest hamowanie grubych ścieków i zapobieganie przed przedostaniem się ich do zbiornika ze ściekami płynnymi. Z całą pewnością jest to więc rozwiązanie dużo bardziej wydajne. W zbiorniku z nieczystościami płynnymi znajduje się specjalna flora bakteryjna, która pomaga w oczyszczeniu wody i pozwala na jej odprowadzenie do gruntu. Jest więc to także rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ na środowisko i pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne.

Zastosowanie szamba dwukomorowego ma sens tylko wtedy, kiedy w okolicy występuje odpowiedni rodzaj gruntu. Takie rozwiązanie zupełnie nie sprawdzi się na terenach podmokłych, gdzie woda gruntowa będzie przenikała do zbiorników przez system drenażu. Do montażu szamba dwukomorowego może także być potrzebne specjalne pozwolenie z gminy.

Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Zacznijmy od tego, że koszt zakupu nie jest całkowitym kosztem, który należy wziąć pod uwagę. Co prawda, szamba jednokomorowe są dużo tańsze niż szamba dwukomorowe, jednak tutaj liczą się także koszty eksploatacyjne. Biorąc pod uwagę koszt odbioru nieczystości i częstotliwość, szamba dwukomorowe są bezkonkurencyjne. Szambo jest zakupem na lata, a więc biorąc pod uwagę ten fakt, warto początkowo zainwestować nieco więcej w zbiornik, aby obniżyć comiesięczne wydatki.

Dlaczego szambo betonowe jest lepszym rozwiązaniem niż plastikowe?

Betonowe zbiorniki na szambo są przede wszystkim szczelne. Jest to ich główna i najważniejsza przewaga nad ich plastikowymi odpowiednikami. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju zastosowanego betonu, dlatego przed wyborem konkretnego dostawcy szamba, warto dokładnie sprawdzić opinie o firmie, a także przeczytać specyfikację techniczną.